Excentrické šrouby a matice


Hej Ty! Jo, Ty, co sedíš shrbenej u monitoru a vejráš na tyhle písmenka. Nejdřív se narovnej, ať si nekřivíš záda a pak čti dál. Víš, co jsou to excentrický plovoucí šrouby pro alu disky? Asi ne, že? Jinak bys tohle nečet a zabíjel čas něčím prospěšnějším. No tak to neva, tadyhle se totiž dozvíš všecko, všecičko, co potřebuješ vědět. Přečteš těch pár vět dole a budeš moct o excentrickejch šroubech dělat přednášky jako fundovanej profesor z Kájovy univerzy.
 
Ale prvně si musíme ohledně těch šroubů ujasnit pár věcí.
 
Tak za prvé: To, že se to jmenuje excentrický plovoucí šrouby, ještě neznamená, že když to hodíš do vody, tak to poplave. Ne, excentrický plovoucí šrouby maj přesně ten název, kterej Ti nic neřekne, dokavaď nevíš, o co go. Tyhle šrouby se nepoužívaj, když chce Tvoje tchýně přimontovat novou poličku pro knížky o sukulentech, ale pouze a jedině v tom vojedinělým případě, kdy dostaneš alu kolo a ňák se Ti nepozdává ta rozteč. Prostě ji potřebuješ drobátko upravit.
 
Za druhé: Excentrický šroub není Superman ani Iron man, i když se tak tváří a vypadá líp, než voba dva dohromady, a tak s ním můžeš rozteč hliníkovýho kola upravit maximálně o 1mm na šroub. To sice není žádný terno, ale víc ani potřebovat nebudeš. A kdyby jo, tak se Ti šiknou zase distanční podložky. Ale to už je trochu jiný kafe na jiný povídání.
 
Pokavaď Ti vrtá hlavou, jak to, že nějakej šroub může – čáry máry fuk– vykouzlit změnu rozteče vo dva milimetry, měl bys vědět, že to není žádnou kouzelnou hůlkou, ale obyčejnejma, nebo spíš (ať jsme patřičně marketingový) jedinečně speciálníma a úžasně plovoucíma excentrickýma podložkama. (Taky dumeš nad tím, proč tomu dávaj tak dlouhý a složitý jména?)
 
Excentrický šrouby ale nejsou pro každýho. Ne, ne, to by vážně nešlo. Jsou pro ty šťastlivce, kteří na svou káru nasazují alu kola s roztečí 4x98 - 4x100, 5x98 - 5x100, 5x108 - 5x110, 5x110 - 5x112, 5x1185x120 a tak dál.
 
Tyhle šroubečky se zřejmě staly tak důležitýma, že si na ně posvítily i velký zvířata z Ministerstva dopravy. No a naši excentričtí plouvoucí miláčci obstály na výbornou, dostaly ofiko schválení pro provoz, takže se nemusíš klepat strachem, že by Ti za ně mohl chlupatej vyluftovat peněženku. Kdepak, na excentrický šrouby nedaj dopustit ani profi výrobci litých kol a úplně běžně, bez výčitek svědomí je používaj.
 
Možná se Ti zdá, že už toho víš dost a nejradši bys šel hned ty šrouby vyzkoušet, nebo se aspoň blejsknout u piva, jakej seš koumák. Tak to brzdi, vyhoď směrovku doprava, zastav u krajnice a ještě si těch posledních pár řádků přečti. Bez nich to celý totiž nebude mít hlavu natož patu. Zbejvá pár fíglů a rad pro správný použití excentrických šroubů a matek. Zkrátka, abys to montoval košer.
 
Utáhnutí šroubu momentovým klíčem fakt nesmíš odfláknout. Radši to po najetí stovky kiláků znova překontroluj opětovným dotažením. Jinak si říkáš vo pořádnej malér. Ztratit po cestě alu disk, to je pomalu na oprátku.
 
A dej si velkýho majzla na přesnost středový díry elektronu s nábojem Tvý káry. Kdyby snad ta středová díra alu disku nebyla vrtaná přesně pro náboj vozu, použij středící kroužek. Kdyby sis to takhle nepošéfoval, mohlo by být alu kolo nerovnoměrně upnutý a vibroval by Ti volant, s ním i celej auťák a chlapi u piva by z Tebe měli místo respektu leda psinu. A to fakt nechceš!
 

Vyber si top kola